stjohnpic

stjohnpic

STJ-Web-Banner-v3

Full Rota
Using this link, you can download the Rota for all of 2017: 2017 Rota.pdf

 

2017-10 Calendar

October 2017 at Saint John’s

Sunday

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Saturday

1 Pentecost 17

9A Formation

10A Mass

1130A Outreach

4P Blessing of Animals

2

830A MP

3

830A MP

4 Francis of Assisi

830A MP

10 Mass+Unction

5

830A MP

7P Choir

6 William Tyndale

830A MP

7

8 Pentecost 18

9A Formation

10A Mass

1130A Vestry

9 Robert Grosseteste

830A MP

10 Vida Dutton Scudder

830A MP

11 Philip

830A MP

10A Mass

12

830A MP

7P Choir

13

830A MP

 

14 Samuel Isaac Joseph Schereschewsky

15 Pentecost 19

9A Formation

10A Mass

1130A ECW

16 Latimer, Ridley, and Cranmer

830A MP

17 Ignatius of Antioch

830A MP

18 Saint Luke

830A MP

10A Mass

19 Henry Martyn

830A MP

7P Choir

20

830A MP

21

22 Pentecost 20

9A Formation

10A Mass

1130A 4th Sunday Potluck

23 St. James of Jerusalem

830A MP

12P Noonday

1210P Mass

24

830A MP

25

830A MP

10A Mass

26 Alfred the Great

830A MP

7P Choir

27

830A MP

28 Saint Simon and Saint Jude

530P Mass

29 Pentecost 21

9A Formation

10A Mass

30

830A MP

31 All Hallow’s Eve

830A MP

MP = Morning Prayer

Omitted this month:

10/01 – Remigius, Bishop of Rheims, c. 530

10/15 – Teresa of Avila, Nun, 1582

10/29 – James Hannington, Bishop of Easter Equatorial Africa, and his Companions, Martyrs, 1885

 

Lectionary and Rota for October 2017

Date

Service

1 October
HE-II, EP-A

8 October
HE-II, EP-A

15 October
HE-II, EP-A

22 October
HE-II, EP-A

29 October
HE-II, EP-A

Lectionary Day

 

 

 

 

Color

Seventeenth Sunday after Pentecost

 

 

A Proper 21 RCL GC

 

 

Green

Eighteenth Sunday after Pentecost

 

 

A Proper 22 RCL GC

 

 

Green

Nineteenth Sunday after Pentecost

 

 

A Proper 23 RCL GC

 

 

Green

Twentieth Sunday after Pentecost

 

 

A Proper 24 RCL GC

 

 

Green

Twenty-first Sunday after Pentecost

 

 

A Proper 25 RCL GC

 

 

Green

Lessons

Ezekiel 18:1-4, 25-32

Psalm 25:1-8

Philippians 2:1-13

Matthew 21:23-32

Isaiah 5:1-7

Psalm 80:7-14

Philippians 3:4b-14

Matthew 21:33-46

Isaiah 25:1-9

Psalm 23

Philippians 4:1-9

Matthew 22:1-14

Isaiah 45:1-7

Psalm 96:1-9

1 Thessalonians 1:1-10

Matthew 22:15-22

Leviticus 19:1-2, 15-18

Psalm 1

1 Thessalonians 2:1-8

Matthew 22:34-36

Greeters

Paula & Bob Ross

Thelma Lomers

Irene & Butch Yeager

Connie & Bob Anderson

Melissa Brown

Lectors

Kathe Gieseler

Cheryl Winters-Heard

Budd McLean

Geri Moulton

Nikki Shaw

Mary Sheffield

Ron Brown

Janet Buckley

Pat Fulford

Kathe Gieseler

Intercessor

Jan Joseph

Paula Ross

Connie Anderson

Denise Dunham

Cheryl Winters-Heard

Eucharistic Ministers

Butch Yeager

Connie Anderson

Ron Brown

Connie McLean

Geri Moulton

Paula Ross

Mary Sheffield

Butch Yeager

Connie Anderson

Ron Brown

Altar Guild

Irene Yeager

Bootsie Cieutat

Irene Yeager

Bootsie Cieutat

Connie Anderson

LaNeisha Anderson

Connie Anderson

LaNeisha Anderson

Marie Brown

Lee Dorsey

Vestry Teller

James Christiansen
Connie McLean

Cindy Gass
Ron Brown

Nikki Shaw
Geri Moulton

Darren Anderson
Butch Yeager

Kathe Gieseler
James Christainsen

Nursery

Andrew Lee

Cindy Gass

Butch Yeager

Pat Fulford

Denise Dunham

Andrew Lee

Cindy Gass

Connie Anderson

Butch Yeager

Denise Dunham

Empowered by Extend, a church software solution from